Herkese Merhabalar
Bist100, aşağı trendine devam ediyor. Bu günlerde sert düşüşler görüyoruz. Trendi takip ettiğimizden ve yaklaşık 5 aydan beri Ana Trend yönünü "Aşağı" olarak belirlediğimizden bu düşüşlerin hepsi beklentimiz dahilindeydi. 2013 yılı tamamlanmak üzere ve 2014 yılı için Bist100 endeksini, Elliott Analizi penceresinden; tercih ettiğim sayıma göre inceleyeceğim.
Tercih ettiğim bu sayıma göre Primary [4] içerisindeyiz ve bu dalganın 47 bin civarında sonlanması gerekiyor. Bu sonlanmada %5-10 sapma olabilir. Daha alt dalgalarda İntermediate (Y) dalgası içinde Minor A devam ediyor. Biraz duraklamadan sonra son bir aşağı atakla -yaklaşık- 59 bin civarında Minor A'nın bitmesi muhtemeldir.
Elliott sayımları içerisinde bu bir alternatiftir ve sapma olmadığı sürece bu sayım üzerinden gideceğim. Bu sayıma göre [4]'ün 47 bin civarında sonlanması halinde 2014 yılı içerisinde yukarı bir hareketin başlaması ve bu hareketin 2015 yılında yeni bir zirveyle tamamlanması gerekmekte.
Bu sayımda dikkat edilecek önemli iki husus var; ilki bunun bir alternatif sayım olduğunun daima dikkate alınması ve mesela diğer bir alternatifte hedefin 19 bin olduğunun, gözönünde bulundurulması gerekmektedir. İkinci önemli husus ise grafikte mor çizgilerle gösterdiğim düşüş kanalının 2014 yılı içerisinde her aşamada dikkate alınmasıdır. Ana trend o kanaldır ve esas belirleyici olan faktördür. Bu kanalda yukarı yönde sapma olması ve bu sapmanın itkisellik kazanması halinde bu sayımı sorgulamamız gerekecektir.
Şu an için tercih ettiğim bu sayım oldukça düzgün ilerlemektedir. Fiyat, düşüş kanalının içinde kaldığı sürece takip etmeye ve güncellemeye devam edeceğiz.
Herkese sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.
İlyas Uzuner (Bilgeanalist)