Seçimi geride bıraktık, ekonomi yönetiminde yeni isimleri takip ediyoruz. Ve borsada yön nereye sorusu herkes tarafından çokça merak ediliyor.
Şubat ayında yaşanan deprem felaketi ve seçim belirsizliği gibi faktörlere bağlı olarak yılbaşından seçim sürecine kadar geçen sürede düşüş trendi sergileyen BIST 100 endeksinin seçim sonrası hızlı toparlanmaya başladığını takip ediyoruz. Seçim sonrası hızlı yükselişinin ardından, yılbaşından bu yana %1,5 yükselen BIST 100 endeksinin dolar bazında hâlâ %19 aşağıda olduğu görülüyor. FK ortalamasına göre ise iskontolu bir BIST 100 endeksi takip ediyoruz.
Seçim belirsizliğinin yanı sıra yeni gelen isimlerin ortodoks politikalara dönüleceği beklentisini güçlendirmesiyle piyasalarda pozitif havanın hakim olduğu görülüyor. Öyle ki ikinci tur seçimlerinin yapıldığı 28 Mayıs tarihinden bu yana BIST 100 endeksi %20’nin üzerinde yükseliş gösterdi. Bu kapsamda BIST 100 endeksi dün 5.730 seviyesini test ederek yıl başındaki zirvesini de tazeledi. Ancak yine de günün ikinci yarısında satışların hızlandığını takip ettiğimiz BIST 100 endeksi için 5.600 seviyesi önemli. Yukarı yönlü hareketlerin devamı için bu seviyenin üzerindeki kapanışları takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerindeki kapanışlarda 5.700 - 5.750 bandı bizin için bir sonraki direnç bölgesi. Daha yukarıda 6.000 psikolojik direncinin aşılmasıyla 6.300 seviyesine ilerleyen bir BIST 100 endeksi takip edebiliriz.
Diğer yandan seçim sonrası süreçte yukarı yönlü hareketleri hızlanan endeksin gap’li açılışları da dikkat çekmişti. Dolayısıyla olası geri çekilmelerde bu gap’leri kapatmaya yönelik fiyatlamalar görebiliriz. Bunun yanı sıra yüksek mevduat faizleri ve CDS’lerin hala yüksek seyretmesi endeks üzerinde baskı unsurları olarak takip ediliyor. Böyle bir durumda 5.400 - 5.450 bandı bizim için ilk destek bölgesi. Daha aşağıda 5.000 seviyesi psikolojik destek konumunda iken hem 50 günlük üssel HO hem bollinger orta çene hem de Fibo 38,2 düzeltmesine denk gelen 4.900 seviyesi güçlü destek olarak takip edilebilir.