Merhaba,
Uzun zaman sonra bu sayfadan tekrar bir analiz paylaşmak istedim. Altında 2012 yılındaki günlük büyük değişimleri uzun zamandır görmüyoruz. Nitekim 1900'lerden 1150'lere düşen güvenli liman, artık daha ne kadar düşer diye sorgulanan bir emtia olmuş durumda. Doların TL karşısında yükselişi, altının düşüşünü TL bazında hafif göstermekte. Altının mum grafiklerine baktığımızda anlam çıkarabileceğimiz 2 zaman dilimi kendini gösteriyor. Bunlardan ilki olan haftalık grafiğe bakacak olursak gayet muntazam, destek ve direnç çizgileri birbirine neredeyse paralel bir düşüş görüyoruz. 1.5 senede 120 puanlık bir düşüş olmuş. Bu düzenli düşüş daha ne kadar devam eder bilemeyiz ama önümüzde kısa dönemde destek çizgisi zorlanacak gözüküyor. Mart ayı sonuna doğru 1120-1130 seviyesi izlenmeli. Buradan ters mum ile bir çıkış sinyali alınır ise daha önceki 3 dipten-zirveye ulaşım süresinin 3 ay olduğu düşünülürse temmuz ayı başlarında 1275'leri göreceğiz demektir. Bu bizim 1 numaralı senaryomuz. Eğer altın 1120 desteğini kırar ise o zaman 2 numaralı senaryo ile bir serbest düşüş bizi bekler. Bu düşüş psikolojik destek olan 1000 onz/gr'a kadar uzayabilir.
Diğer anlamlı grafiğimiz ise 4 saatlik zaman dilimli mum grafik. Bu grafiğe de bakacak olursak destek çizgisinin bıkmadan ne kadar ısrarcı çalıştığını görüyoruz. Bu grafikte de mart ayı sonunda 1120 seviyesinin destek olacağını görebiliriz.
Şu an için kısa veya uzun yönlü pozisyon alma öngörüm bulunmamakla birlikte ay sonunda alacağımız bir sinyalle güzel kazançlara fırsat doğacağını düşünüyorum.
Herkese iyi kazançlar...