8 Temmuz'da en yüksek 1.373 seviyesini gördükten sonra orta vadede düşüşe geçen altın (XAU/USD) oluşturduğu düşüş kanalı içerisinde geçtiğimiz 9 şubatta çıkışa başladığı seviye olan 1.1180 - 1.1190 seviyelerinde destek buldu. Peki şimdi ne yapmalı? Özellikle doğru akım fibonacci tekniği ile baktığımızda altın tam da durması gereken seviye olan 1.1185 seviyesinde (fibonacci 4.236) durdu. Altının karakteristik özelliği nedeniyle doğru akım fibonacci'nin doğru çizilmesi halinde çoğu zaman 1.618 - 2.618 ve 4.236 duraklarında durduğunu görebiliriz. Altın oldukça kritik seviyede. Fibo 4.236 seviyesini test etti ve bugün açılışıyla tepki vermeye başladı. Aşağı yönlü bir harekete başlaması halinde 1.171 seviyesi altında güçlü bir kırış yada bir kapanış günlük grafiklerde bizi ilk hedef olarak 1.108 seviyelerine kadar getirebilecektir. Bu da satış için traderlara bir fırsat verebilir. Stochastic göstergesinin uyumsuzluk vermesi nedeniyle yukarı güçlü bir tepkiyi de göz ardı etmemek gerekir. Böyle bir tepki de ise ilk hedef 1225 seviyeleri olacaktır. Profesyonel bir forex traderı olarak benim stratejim her zaman trend yönünde işlem yapmak, tepkilerde ise mümkün olduğunca scalping tekniklerini devreye sokmaktır. Altın'ın yukarıda belirttiğim yukarı yönlü bir tepki vermesi halinde saatlik grafiklerde kısa vadeli scalping teknik ve stratejileri doğru bir risk yönetimiyle devreye sokulursa karlı fırsatlar verebilir. Altın'ın aşağı yönlü hareketine devam etmesi halinde günlük grafikler de 1.108 seviyesine kadar bir yol olduğunu düşünüyorum.
Burhan Buladlar
www.forextraderi.com