ABD ile gerginliğin azalması piyasaları olumlu etkiledi. BİST 113 bini aşarak 20 ayın zirvesine çıktı. 2 yıllık tahvilde faizler 11.89 düzeyine geriledi. 5 yıllık CDS’ler 280 düzeyine indi. Risk priminin düşük kalması ABD yaptırımlarının etkisiz kalacağı beklentisinden kaynaklanıyor. Trump yönetimi kararını verdi. Senato ne kadar yaptırım kararını onaylarsa onaylasın Türkiye ile ilişkileri bozmayacak. Trump 2020 Başkanlık seçimlerine Ankara ile dost olarak girmek istiyor, yeni bir düşman kazanmak istemiyor.
Ancak Merkez Bankası’nın yeni yılda faizi tek haneye düşüreceği beklentisi kurların gevşemesini engelliyor. 5,95 seviyesini test eden dolarda 6,00 TL psikolojik direnç olarak karşımızda duruyor.. Küresel piyasalarda ABD-Çin birinci faz anlaşma ve toparlayan göstergelerle yükseliş yaşanırken birçok gelişen ülke parası dolar karşısında değer kazanıyor, ancak TL, faiz indirim beklentisi yüzünden negatif ayrışmasını sürdürüyor. Yılsonu hesap kapamalarının da kurların yüksek kalmasında önemli payı var tabii. Yeni yılda fon girişinin artmasıyla birlikte TL’sında göreceli değer kazancı yaşanabilir.
Altındaki yükseliş istikrar kazandı. Ons 1499 dolara yükseldi. Yatırımcıların azalan güvenli liman talebine karşı altının prim yapmasında hedge (sigorta) amaçlı kullanımı önemli rol oynuyor. Ticaret Savaşları, Brexit gibi konulara yönelik gelişmelerde yaşanan iyimserliğin yanı sıra ABD ve Avrupa Merkez bankalarının genişlemeci politikaları altının prim yapmasına yol açan bir başka gelişme.. ABD tahvillerinde dikleşen getiri eğrisinin resesyon riskinin azaldığı göstermesi emtia fiyatlarının yükselmesini sağlıyor. Altın bu gelişmeden olumlu etkileniyor. 1502 dolar aşılırsa 1510 – 1514 dolar aralığı hedef olacak. Altın her yılsonundaki klasik yukarı trendini gerçekleştiriyor. Altının en büyük özelliği, atak yaptığında son ulaştığı zirveyi aşmasıdır. 287 liradaki gram altın 290 lirayı aşarsa 300 lira gündeme gelecek.