Yılın bitmesinin ardından bilançolar yavaş yavaş gelmeye başladı. Geçtiğimiz yıllara benzer bir şekilde beklentilerinin üzerinde şirket performansları mevcut. Karlılık artmasa bile düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde banka endeksinin demirbaşları ve ülkemizin en büyük banka şirketleri karlarını açıkladılar. Beklenti ne durumdaydı bilinmez ama şirketler yatırımcılarını ters köşe yapmayacakları gibi.
Sektörde ortalama %20 gibi bir oranda kar artışı var. Ve kriz söylentilerinin bu denli çok çıktığı dönemlerde bu karların gelmesi de sektörün geleceği hakkında fikirler sunmuyor değil. Artık bankalar yere daha sağlam basıyorlar. Bunda bankacılıkla ilgili yapılan düzenlemelerin payı olduğu gibi de yatırım yapan bireylerin krediye olan tutkusu da esas rol teşkil ediyor.
Görünen o ki bankacılık sektörü orta vadede iyi kazanacak.