Rusya –Ukrayna gerginliğinin soğuk savaşa dönüştüğü dönemden geçiyoruz .Bu dönemde Rusya, Avrupa Birliğinin bir dizi yaptırımlarıyla karşılaşıyor.Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya Ukrayna'da izlediği politika nedeniyle uygulanan yaptırımları katılaştırmak için yürütülen müzakerelerde ilerleme kaydettiğini açıklaması ile Rusya’ya yeni yaptırımların yolda olduğu gözüküyor.Zaten bugüne kadar olan gelişmelerle birlikte Rusya borsasının ruble ayağı MICEX, Temmuz ayında düşüş ivmesi kazanmıştı. Son açıklamayla birlikte olası yeni yaptırımlar , Rusya ekonomisinden sıcak para çıkışının devam ettirecektir . Olası bu çıkışın ise Türkiye’yi ne kadar etkileyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Peki şuana kadar Rusya borsasında ki bu hareketlerin BİST e yansıması nasıl oldu?
Zaman zaman gündeme gelen ''Rusya sat Türkiye al'' veya tam tersi tavsiyeleri şu dönemde de sık sık duyuyoruz. Elbette bunun birçok sebebi var .Bunlardan birisi 2 endeks arasındaki korelasyon değeri.
01.07.14-25.07.14 arasında borsaların günlük kapanış fiyatlarına göre yaptığım korelasyon analizinde ; MICEX - BIST arasındaki korelasyon değerini ‘’-0.8375’’ olarak elde ettim.Bu da teoride MICEX te 1 birimlik kaybın BİST de 0.83 kazanca dönüşeceğini göstermekte.Aynı zamanda 0,70-1 aralığındaki korelasyon değeri, karşılaştırılan birimler arasında önemli ilişki olduğunu gösterdiğine göre, endeksler arasında negatif ve yüksek derecede bir ilişki bulunduğunu söylenebilir.
Pratikte ise aşağıda ki Temmuz ayına ait günlük grafikler incelenebilir. Grafiklerde MICEX deki düşüş ile BIST deki artış hareketi negatif korelasyonu gösteriyor. Yani MICEX ve BIST endeksleri bir nevi ikame piyasalar olarak çalışıyor.
Sonuç olarak kısa vadede Rusya’ya yaptırımların devam etmesi, sadece korelasyona göre ; BIST de ki artan trendi destekleyecektir. Böylelikle ‘’ Rusya sat Türkiye al. ‘’ sözünü haklı çıkaracaktır.Fakat korelasyon değeri ne kadar yüksek olursa olsun işlem yapmak için korelasyon dışında bir çok değişkenin olduğu unutulmamalıdır.
Bol kazançlı bir hafta dilerim.