Piyasaların beklediği not arttım haberi nihayet geldi. (Ben beklemiyordum.) Kredi notumuz yatırım yapılabilir seviyeye yükseltildi. Geniş bir zamanda (hafta sonu olabilir) not arttırımının orta uzun vadeli etkilerini daha detaylı yazma fırsatı bulabileceğim, ben kısaca birkaç maddenin üzerinde durmak istiyorum. Öncelikle Fitch’in kredi notumuzu arttırması diğer büyük kredi derecelendirme kuruluşlarını da harekete geçirecektir. Dünyada daha önceki not artırım seyirlerini incelediğimizde genel olarak, bir kurumun not arttırmasının ardından diğer kurumlarında takip ettiği görülüyor. Bu manada bir sonraki adımın Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR’den geleceğini düşünüyorum. Benim de yeni öğrendiğim, büyük emeklilik fonlarının yatırım ülkeye yatırım yapması için en az iki kredi derecelendirme kuruluşundan yatırım yapılabilir not alınması gerekiyormuş. JCR’nin çok fazla direneceğini düşünmüyorum.
Bir diğer önemli nokta not artımı sonrası artık yurtdışından daha düşük maliyetle borçlanabilecek olmamız ve bunun büyüme yönündeki pozitif etkileri olarak sıralanabilir.
Dediğim gibi daha geniş bir zamanda (Hafta sonu olabilir) not artırımının orta ve uzun vade pozitif ve hatta negatif etkilerini yazma fırsatı bulabileceğim.
Şimdilik kısa vade değerlendirecek olursak, öncelikle Fitch’in notumuzu artırmasıyla birlikte not artırım beklentilerinin sona ermesinden dolayı yukarı hareketlerin biraz daha baskı altında kalması beklenebilir. Ancak başka kredi derecelendirme kuruluşlarından da not artırımları gelecek beklentileri endekste ki kar realizasyonlarını sınırlayacaktır.
Dikkat çekmek istediğim bir diğer önemli nokta ise ABD başkanlık seçimleri. Gelen son anket sonuçlarına göre Başkan Obama’nın yeniden başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Obama’nın yeniden başkan seçilmesi piyasalar için fazla oynaklığa sebep olmayacaktır. Diğer taraftan Romney’in başkan seçilmesi durumunda dünya borsaları biraz daha bekle gör moduna geçeceğinden kâr realizasyonları görülebilir.
İMKB için önümüzdeki dönemde kırılganlık riskinin ortadan kalkması ve yeni sermaye girişleri’nin devam edeceği beklentisiyle bilanço olarak ucuz kalmış hisselerden pozisyon açılabileceğini düşünüyorum.
Bu noktada endeksin bu hafta ve önümüzdeki hafta için 71.000 – 74.000 bandında hareket etmesini bekliyorum. 74.000 seviyelerine yaklaştıkça SAT/AL stratejisi uygun olabilir.
Bilanço, beklenti, hacim artışı ve teknik görünüm olarak dikkatimi çeken hisseler
GLYHO - AYCES - KRONT - FONFK - GOLTS
Paylaştığım hisse analizleri, bazı matematiksel formüllere göre seçilmiş, teknik olarak olumlu olan hisse senetlerinin sıralanmasından ibaret olup, sadece kişisel görüşlere dayanmakta ve asla yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.
Analiz ve yorumlar kendi kişisel görüşümü yansıtmakta olup asla yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.
Sevgilerimle.
Esra YILMAZ